Pewnego dnia, podczas rozmowy kwalifikacyjnej o pracę, postawiono aplikantom zadanie do rozwiązania, które na długo utkwiło w ich pamięci.
Poproszono ich aby wyobrazili sobie, że jadą samochodem w deszczowy wieczór, mijają przystanek autobusowy i widzą czekających tam trzy osoby. Pierwszą z nich miała być piękna kobieta z ich snów, drugą stary przyjaciel, który kiedyś uratował im życie, a trzecią starsza pani, która wyglądała na bardzo chorą i bardzo samotną.
Następnie przedstawiono im problem i poproszono o rozwiązanie:
„Chciałbyś zatrzymać się przy przystanku i pomóc tym ludziom, ale w samochodzie masz tylko jedno wolne miejsce. Zastanawiasz się kogo zabrać. Jak rozwiążesz swój dylemat moralny?”
Pomyśl o tym przez chwilę. To jest moralny dylemat, przed którym postawiono aplikantów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. A ty co byś zrobił? Czy zabierzesz starszą kobietę ponieważ jest w sytuacji krytycznej i najpierw jej należałoby pomóc, czy może zabierzesz przyjaciela, który uratował ci kiedyś życie? Mógłbyś może w ten sposób spłacić swój dług. Jednak każda z tych decyzji spowoduje, że nie wykorzystasz szansy na miłość swojego życia…
Chcesz dowiedzieć się jakich odpowiedzi udzielili aplikanci? Które odpowiedzi zostały uznane za najlepsze w tym procesie rekrutacji?
Oto jeden z najlepszych scenariuszy:
- Daję kluczyki od samochodu mojemu przyjacielowi i proszę go żeby zawiózł starszą panią do szpitala, a sam zostaję na przystanku z kobietą moich marzeń i czekam z nią na autobus.
Taka odpowiedź ujawnia całkowicie nieszablonowe postrzeganie i podejście do rozwiązywania problemów. Przypomina żeby wyjść z pudełka i zacząć myśleć nieszablonowo. Każdy człowiek rodzi się z naturalnym instynktem do sukcesów i posiada wrodzone możliwości ich osiągania. Ale tylko ci, którzy potrafią patrzeć inaczej wychodzą ze swoją percepcją z pudełka szablonowych reakcji i zachowań, w którym siedzą. Oni wiedzą o czym mówię.
Zapamiętaj ten potencjał nieszablonowego myślenia i działania!
Największe idee pochodzą od ludzi, których myślenie wychodzi poza nawykowe zachowania i utarte wzorce. I ty możesz wyjść z takiego pudełka i dostrzec nieprawdopodobne możliwości jakie daje ci świat. Wyjść poza ograniczenia narzucanych ci sztucznych dylematów.
Wielość możliwości może być dostrzeżona tylko wtedy, gdy przekroczysz próg nieznanego.
„Granice tego co możliwe, można zdefiniować jedynie poprzez wyjście poza nie… w możliwe.” – Artur C. Clark