Autorzy: IreniusPlus & Mariusz/Kołobrzeg
Istotnie, zostaliśmy złapani w sieci równie niewidoczne, co rozległe.
Cała ta przenicowana sieć Internetu została misternie utkana pod kolorowym płaszczykiem oficjalnych stron www, wszelakich komunikatorów, aplikacji społecznościowych czy aplikacji i narzędzi dla najpopularniejszych systemów operacyjnych.
Wszystkie ubranka dobrze skrojone pod gusta służb i koncernów zarabiających na obrocie najpotężniejszą walutą naszych czasów jaką są – Nasze Dane.
Tak, to ty, ty i ty, wy i my wszyscy jesteśmy żywym srebrem i złotem generującym zupełnie nieświadomie i bezwolnie każdym niewinnym kliknięciem, wejściem czy odsłoną, kosmiczne zyski i potencjalne miejsca nacisku na nas i naszych bliskich.
Czy aby na pewno czujesz się wolny w sieci?
Czy aby na pewno czujesz się bezpieczny podróżując po jej przestworzach?
Czy aby na pewno nie masz nic do ukrycia i zwyczajnie masz to gdzieś?
Nieważne, jakie masz podejście. Dla wielkich internetowych biznesów najważniejsze jest byś podłączył się do sieci i aktywował energię swojej uwagi. Po prostu patrz i obserwuj. Płyń ze strumieniem najpopularniejszych internautów i zachowuj się jak większość społeczności internetowej. Zainstaluj FB, Messenger – przecież wszyscy tam są. Jeśli nie Messenger, to choć WhatsApp, SnapChat czy Instagram. Nic cię to nie kosztuje!
Chociaż zaraz, zaraz, to po co ta cała pisanina?
Otóż po to, aby zmienić twoją postawę na bardziej odpowiedzialną i taką, która zawsze rozgląda się za rozwiązaniem burzącym zapędy do władzy i wyzysku.
Istnieje takowe?
Tak!
To oprogramowanie Open Source.
Oprogramowanie Open Source kieruje się podstawową zasadą:
kod jest publicznie dostępny i swobodnie rozpowszechniany, aby każdy mógł go używać lub modyfikować.
Jeśli stawiasz pierwsze kroki w świecie Open Source możesz pomyśleć, że nigdy wcześniej nie korzystałeś z otwartego oprogramowania. Prawda jest taka, że oprogramowanie Open Source jest wszędzie wokół nas i czasami używasz go nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Na przykład: czy używasz przeglądarki Firefox lub pakietu biurowego LibreOffice? Jeśli tak, używasz już oprogramowania z popularnych projektów open source.
Otwarte systemy operacyjne takie jak Linux czy BSD oraz oprogramowanie na nich dostępne są najpotężniejszym motorem mentalnych zmian w korzystaniu z elektroniki użytkowej i poruszaniu się w sieci. Czyż nie przypomina wam to naszego ruchu?
Nawet macOS, Android i cała masa oprogramowania płatnego, prywatnego, zbudowane zostały na bazie oprogramowania Open Source. To pokazuje potencjał i moc otwartego kodu, ale przede wszystkim jego stabilność i bezpieczeństwo. Każdy kto zechce może zajrzeć do kodu źródłowego i np. przeanalizować go pod kątem bezpieczeństwa. Poszukaj teraz oficjalnego kodu źródłowego jądra systemu Windows i zastanów się, dlaczego go jeszcze nie znalazłeś?
W takiej przestrzeni ukierunkowanych umysłów na wolność, otwartość i moc dywersyfikacji dzieją się cuda.
Chociażby cud synchroniczności.
Przykład?
Gdy zaczęliśmy prace nad testami zaledwie kilka dni później obejrzeliśmy to wideo: Dzwonię do Patryka Vegi | OBNAŻANIE MATRIXA.
Minęło już kilkanaście dni, gdy rozpoczęliśmy nasze skromne testy na kilku znaleziskach z sieci i oto nasze propozycje. Pomiędzy nimi znajdziecie pewnie programy i usługi już dobrze wam znane, choć mamy nadzieję, że wśród nich znajdzie się coś, co okaże nowym odkryciem.
Bezpieczne przeglądarki.
Przypominamy również, że nawet najbardziej dbająca o wygodną i bezpieczną podróż w sieci przeglądarka internetowa, bez poświęcenia jej uwagi na konfigurację, nie spełni swojego obiecanego zadania.
Brave
https://brave.com | https://brave-pl.pl/
Brave Web Browser to szybka, bezpieczna przeglądarka internetowa z wbudowanym blokerem reklam, śledzenia i dodatkowymi zabezpieczeniami. Celem Brave jest przyspieszenie działania sieci przez powstrzymanie złych reklam i płacenie wydawcom za ich zamienniki. Dzięki bezpiecznym zakładką Tor masz wszystko zintegrowane w jednym miejscu i odwiedzanie adresów z końcówką .onion przestaje być utrudnieniem.
Mozilla Firefox
https://www.firefox.com
Konfigurowalna przeglądarka internetowa z obsługą tysięcy dodatków. Firefox dobrze skonfigurowany, dzięki swoim dodatkom może stać się kombajnem bezpiecznych aplikacji sieciowych.
Tor Browser
https://www.torproject.org
Oprogramowanie Tor chroni cię, odbijając Twoją komunikację w rozproszonej sieci przekaźników obsługiwanych przez wolontariuszy na całym świecie: uniemożliwia komuś, kto ogląda twoje połączenie internetowe, dowiedzenie się, jakie strony odwiedzasz, uniemożliwia odwiedzanym stronom poznanie twojej fizycznej lokalizacji oraz umożliwia dostęp do witryn, które są zablokowane.
Bezpieczny E-mail:
Criptext
https://criptext.com
Criptext to prawdziwie prywatny e-mail z kompleksowym szyfrowaniem opartym na protokole Open Wisper znanym z Signal. Twoje wiadomości e-mail są szyfrowane unikalnym kluczem, który jest generowany i przechowywany wyłącznie na twoim urządzeniu, co oznacza, że tylko ty i twój adresat możecie przeczytać wysłane przez siebie wiadomości e-mail. Criptext w przeciwieństwie do każdej innej usługi e-mail nie przechowuje twoich wiadomości e-mail na swoich serwerach. Zamiast tego cała twoja skrzynka odbiorcza jest przechowywana wyłącznie na twoim urządzeniu.
Wspomnimy przy tej okazji o dobrze wam już znanych klientach e-mail Protonmail i Tutanota, które z powodzeniem mogą zastąpić usługi takie jak Gmail, Hotmail, Yahoo mail itp.:
https://protonmail.com | https://tutanota.com
Bezpieczna komunikacja z ludźmi, których znasz:
Signal
https://signal.org
Signal to idealny komunikator dla ludzi, których znasz. Możesz natychmiastowo wysłać krótką wiadomość tekstową, unikając opłat za SMS-y, tworzyć grupy, aby móc rozmawiać w czasie rzeczywistym ze wszystkimi znajomymi jednocześnie, a także udostępniać multimedia i załączniki z zachowaniem pełnej prywatności. Serwer nigdy nie ma dostępu do żadnej komunikacji i nigdy nie przechowuje żadnych danych.
Bezpieczna komunikacja z ludźmi, których nie znasz:
Session
https://getsession.org
Session to nowy rodzaj dbających o prywatność komunikatorów zbudowanych na unikalnej sieci serwerów obsługiwanych przez użytkowników rozsianych po całym świecie. Bez serwerów centralnych w Session nie ma miejsca na jakiekolwiek wycieki twoich danych, a tym bardziej na ich sprzedaż. Podczas rejestracji nie potrzebujesz ujawniać swojego numeru telefonu lub adresu e-mail, a dzięki prywatnemu protokołowi routingu twoje wiadomości są całkowicie anonimowe. Nikt nigdy nie wie, z kim rozmawiasz, co mówisz ani nawet jaki jest twój adres IP.
Bezpieczna komunikacja dla grup roboczych i społeczności:
Element
https://element.io
Element to interoperacyjna aplikacja komunikacyjna działająca w zdecentralizowanej sieci Matrix.org. Jest zbudowany wokół pokojów do rozmów zarówno publicznych, jak i prywatnych i zapewnia obsługę wiadomości szyfrowanych, udostępnianie plików, konferencje głosowe i wideo oraz integrację z innymi aplikacjami Open Source. Ciekawą funkcją Element jest możność zestawiania mostów z innymi systemami komunikacyjnymi takimi jak: Slack, IRC, Signal i wiele innych.
Jitsi
https://jitsi.org
To platforma do konferencji audiowizualnych dla grup. Dzięki możliwości udostępniania ekranu i wspólnemu oglądaniu nagrań wideo idealnie nadaje się do organizowania wykładów, prezentacji czy wywiadów.
Warto nadmienić jeszcze o programie Jami, gdy tylko zostanie w przyszłości przez twórców dopracowany, może stać się prawdziwie zdecentralizowanym i anonimowym video komunikatorem grupowym.
Nie wszystkie propozycje są kompletnie transparentne, gdyż chodziło nam również o to, aby były dużo bardziej bezpieczne, niż większość w powszechnym użyciu tak jak:
Telegram, którego zalecamy używać tylko do rzeczy błahych:
https://telegram.com.pl
oraz szwajcarski Telegurd:
https://teleguard.com
Teraz przyszedł czas na coś wyjątkowego w swoich założeniach i wykonaniu.
Projekt, który nie pozostawia nas obojętnych i który w wielu aspektach może mieć wielki wpływ na kształtowanie zdecentralizowanego oprogramowania dla grup i sieci jutra. Niestety pod pretekstem anonimowości i bezpieczeństwa twórców kod źródłowy Utopii pozostaje do dziś zamknięty. Rozmowy nad otwarciem kodu z twórcami jednak się rozpoczęły i miejmy nadzieję, że Utopia dołączy do rodziny otwartego oprogramowania.
Ekosystem Utopia P2P
https://u.is/pl
Utopia to bogata w funkcje platforma zaprojektowana specjalnie w celu ochrony prywatności komunikacji, poufności i bezpieczeństwa danych osobistych. Utopia to zdecentralizowana sieć, bez centralnego serwera zaangażowanego w transmisję lub przechowywanie danych. Sieć jest obsługiwana przez ludzi, którzy korzystają z jej wielu wysokiej jakości funkcji. Bezpieczna i odporna na inwigilację szyfrowana komunikacja tekstowa i e-mailowa. Wbudowany portfel, karty kryptograficzne i API dla handlowców. Dokonuj i otrzymuj płatności w krypto-walucie CRP. Zaprojektowana z myślą o anonimowości Utopia zapewnia prywatność, gdzie twój adres IP i tożsamość nie mogą zostać ujawnione.
Wolne Media społecznościowe
Wiedząc już o tym, jak cenne jest każde klikniecie i jak cenna każda sekunda poświęconej uwagi w sieci, która bandycko, bez naszej zgody, monetyzuje naszą energię, uczulamy was na bezwiedne, bez nawet zdania zachęty, podrzucanie linków, w szczególności do mediów społecznościowych.
Mówi się, że w sieci nic nie ginie w związku z czym utworzenie algorytmów do zbierania informacji i tworzenia profilowanych teczek z pomocą SI ze wszystkimi danymi, jakie kiedykolwiek my i inni umieściliśmy w sieci nie jest już fantazją, a raczej faktem, który trzeba sobie uświadomić.
Cały ruch i wszystkie zasoby w mediach społecznościowych nie należą do nas. Wystarczy tylko tam zajrzeć, nawet bez zalogowania. Informacje z jakiego odnośnika trafiliśmy na stronę, informacje o naszym systemie operacyjnym, czy jesteśmy tu po raz pierwszy czy nie, lista informacji, danych i metadanych, które zostawiamy po sobie jest bardzo długa!
Zatem jako Suwereni uczulamy was na ten proceder. I nawet jeśli sami wrzucacie kogoś pospolite dane, lub wizerunki, to powinniście mieć na uwadze, co czynicie bliźniemu swemu i czy przypadkiem nie wystawiacie go na niepotrzebne zagrożenie.
Mastodon
https://joinmastodon.org
Jest to zdecentralizowany silnik mikro-blogowania zbudowany na protokole ActivityPub dzięki czemu nie musisz martwić się, że jedna firma kontroluje twoją komunikację i zablokuje twoje treści gdy uznają je za niewygodne. Na Mastodon użytkownicy mogą publikować wszystko, co chcą: linki, obrazy, tekst, wideo. Wszystkie serwery Mastodon są interoperacyjne jako sieć federacyjna. (użytkownicy na jednym serwerze mogą bezproblemowo komunikować się z użytkownikami z innego, w tym z oprogramowaniem innym niż Mastodon, które implementuje ActivityPub)!
Bezpieczne wyszukiwarki, które cię nie śledzą.
Oto kilka z nich.
DuckDuckGo
https://duckduckgo.com/
Swisscows, który proponuje więcej usług m.in. proponowany wcześniej TeleGuard:
https://swisscows.com
Projekt Gibiru
https://gibiru.com/
MetaGer
https://metager.org/
Mojeek
https://www.mojeek.com/
SearX
Silnik wyszukiwawczy, którego cały kod znajduje się na GitHub. Możesz skorzystać z listy serwerów udostępnianych przez użytkowników SeraX lub sam zainstalować własną wersję na swoim serwerze.
https://searx.me/ oraz przykładowy serwer: https://searx.monicz.pl/
YaCy
https://yacy.net/
To koncepcja zdecentralizowanej wyszukiwarki P2P, którą lokalnie instalujesz na własnym komputerze.
Kolejność nie ma nic wspólnego z rankingiem.
Do kompletu, oprócz umiejętności manipulowania adresami IP, DNS czy Proxy brakuje zaufanego VPN-a*.
Wcześniej w naszej przestrzeni przewijał się już bardzo dobry NordVpn. W zasadzie to każdy z czołówki powiedzmy 10 najlepiej notowanych VPN-ów w rocznych rankingach zabezpieczy nasze podróże w sieci.
Z drugiej strony pełne bezpieczeństwo nie istnieje, lecz ciągle wkładanie kija w szprychy Matrixa jest zalecaną przez nas postawą.
Bo jak nie my sami zadbamy o własne bezpieczeństwo i prywatność, to kto?
Sława!
*Jeśli planujesz zakup VPN-a, to możesz wesprzeć autorów dokonując zakupu z poniższego linku zyskując 1 miesiąc gratis będąc nowym użytkownikiem:
https://surfshark.club/friend/xstWSPy9
Opublikowano za zgodą autorów ze strony:
https://forum.ariowie.com/t/wsieci-bhp-bezpiecznego-internetu/4255
Wspieraj Akademię Suwerena – przekaż swoją dotację: